Rusya sosyal medya devini yasakladı

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından Global Times  gazetesinin Rus basınına dayandırdığı haberinde, 927 milyon aktif kullanıcısı  bulunan Wechat’in, Rusya’nın internet idaresine yönelik hukuki düzenlemeleriyle  uyumlu hareket etmediği gerekçesiyle engellendiği belirtildi.

Kararı, kullanıcılarına Rusya’da engellendiğimiz için üzgünüz  ifadeleriyle duyuran Wechat’in, Rusya’da yaşayan kullanıcılarından, yasağın  günlük hayatlarını etkilediği gerekçesiyle şikayetler aldığı kaydedildi.

Viber, Youtube, Facebook ve Twitter gibi küresel sosyal paylaşım  sitelerine erişimin yasak olduğu Çin’de bu uygulamaların Wechat, Weibo,  Youku ve Renren gibi yerli alternatifleri bulunuyor.

Wechat’in aktif kullanıcılarından 200 milyondan fazlası, uygulamayı  mobil ödeme özeliği sayesinde akıllı telefon cüzdanı yerine kullanıyor.

Bir önceki yazımız olan Diyanet İşleri Başkanı Rusya’da cami açılışına katıldı başlıklı makalemizde diyanet işleri başkanı prof dr mehmet görmez, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir