600 Yıllık çınar ağacı Tut ilçesinin simgesi

2010 yılında Tut Belediyesi’nin talebi üzerine Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, 600 yıllık olduğu tahmin edilen çınar ağacını korunması gereken tabiat varlığı olarak tescilledi. Kurul tarafından tescillenen ikinci çınar ağacı olan Tut ilçesindeki ağaçtan önce 2007 yılında yapılan müracaat ile Adıyaman-Çelikhan yolu Doğanlı köyündeki çınar ağacı tescillenmişti.

Tut ilçesinde bulunan ve gövdesi 5.40 metre olan çınar ağacının uzunluğu 45 metre yüksekliğine ulaştı. Meydana ismini veren çınar ağacının üzerinde asılması gereken ağacın tahmini yaşı, cinsi ve anıt ağaç olduğu için koruma altına alındığına dair bilgi veren tabelanın olmaması vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Vatandaşlar ilçesinin simgesi durumunda olan anıt ağacı tanıtıcı hiçbir tabelanın olmamasının üzüntü verici olduğunu belirterek, ilgili kurum ve kuruluşların tabelayı asarak bilgilendirme yapması gerektiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Tut ilçe karayolu yeniden yapılıyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir